Atrakcje w Kołobrzegu

W Kołobrzegu, jak to w większości nadmorskich miast, spora część atrakcji turystycznych położonych jest nad morzem. Tutaj też swoje kroki kieruje większość turystów odwiedzających to miasto. Długa, piaszczysta plaża, nadmorski bulwar oraz dwa duże parki zachęcają do wypoczynku i spacerów w czasie letnich urlopów.

Nad morzem

Kierując swoje kroki ze śródmieścia lub dworca PKP nad morze najczęściej trafiamy najpierw na molo położone obok plaży centralnej.

Molo w Kołobrzegu

Molo w Kołobrzegu (Autor: Junx, CC BY-SA 4.0)

Molo zlokalizowane jest na przedłużeniu ul. Mickiewicza przy bulwarze Jana Szymańskiego. Molo zostało wybudowane w 1971 roku, ma 220 metrów długości i 9 metrów szerokości. W 2014 roku przeprowadzono generalny remont, w trakcie którego założono iluminację świetlną. Spacer wieczorem w te okolice pozwoli nam obejrzeć tą piękną grę świateł.

Idąc w kierunku zachodnim, bulwarem, z daleka zobaczymy latarnię morską znajdującą się u ujścia Parsęty do morza.

Latarnia morska w Kołobrzegu

Latarnia morska w Kołobrzegu (Autor: Arkadiusz Zarzecki, CC BY-SA 3.0)

Wybudowana w 1947 roku latarnia wznosi się na wysokość 26 m, a światło widziane jest z odległości blisko 30 km. Latarnia jest swojego rodzaju pomnikiem zwycięstwa w II wojnie światowej o czym informuje tablica na niej zamieszczona. Latarnia udostępniona jest zwiedzającym.

Z miejsca, gdzie stoi latarnia widać dwa, betonowe falochrony wychodzące w morze. W kierunku lądu po obu stronach przycumowane są statki. Tutaj mieści się port morski oraz port wojenny w Kołobrzegu. Idąc dalej, po przejściu mostu portowego możemy zobaczyć basen jachtowy.

W centrum

Drugim miejscem, gdzie możemy zobaczyć sporo atrakcji i zabytków jest stare, nowe miasto. Stare, bo stoi w miejscu, gdzie niegdyś mieściło się centrum miasta. Nowe, bo zostało zbudowane dopiero po II wojnie światowej. W czasie działań wojennych zniszczeniu uległo od 90 do 95% miasta (zależnie od szacunków).

Jednym z niewielu budynków, które zachowały się w czasie wojny jest ratusz miejski wybudowany w 1832 roku. Charakterystyczny, neogotycki budynek w kształcie litery C. Swoim wyglądem przypomina nieco średniowieczny zamek obronny z wieżyczkami.

Ratusz w Kołobrzegu

Ratusz w Kołobrzegu (Autor: Radosław Drożdżewski, CC BY-SA 3.0)

Innym budynkiem, który jednak wojny nie przetrwał jest bazylika Najświętszej Marii Panny. Wznosi się w samym sercu śródmieścia niedaleko wspomnianego wcześniej ratusza. Po wojnie chciano rozebrać ruiny kościoła, jednak w w 1957 roku ruszyła jego odbudowa. Przez pewien czas w nieużywanej części mieściło się muzeum Oręża Polskiego, które obecnie mieści się nieco dalej w kierunku Parsęty.

Spacerując po mieście warto też zobaczyć kilka pomników upamiętniających ważne wydarzenia z historii Kołobrzegu. Przy bulwarze mieści się Pomnik Zaślubin z morzem. Przy parku Żeromskiego znajduje się Pomnik Sanitariuszki, natomiast niedaleko centrum Pomnik Walk o Kołobrzeg.

Nie wymieniliśmy oczywiście wszystkich atrakcji jakie warto zobaczyć w Kołobrzegu. Natomiast są to te, które najchętniej odwiedzają turyści. Rzecz jasna latem najchętniej odwiedzają plaże.