Szlaki turystyki pieszej

Kołobrzeg to nadmorska miejscowość bardzo chętnie odwiedzana przez licznych turystów. Tak duże zainteresowanie sprawia, że miasto przygotowuje liczne atrakcje, rozrywki oraz formy spędzania czasu dla przyjezdnych. Miłośnicy spacerów mogą na co dzień wybrać się na uroklowy spacer po wybranych szlakach turystyki pieszej.

Szlak czerwony

Pierwszy z nich to szlak czerwony, który jest częścią trasy biegnącej od Oceanu Atlantyckiego, poprzez wybrzeże Morza Północnego kończąc się w polskim Braniewie. Wybierając tę drogę w Kołobrzegu spacerujemy wzdłuż polskiego wybrzeża. Wycieczkę rozpoczynamy w nadmorskim lasku na ulicy Arciszewskiego, nieopodal Szkoły Morskiej. Dalej przemierzamy ulicę Wiosenną oraz Bałtycką. Po drodze mamy możliwość podziwiania pięknego widoku na port rybacki Barka, a także port należący do spółdzielni rybackiej o nazwie Bałtyk. Zmierzając do miasta przechodzimy obok przystani jachtowej ZHP.

Reduta Solna

Reduta Solna (Autor: Grzegorz Tężycki, Public Domain)

Nieopodal znajduje się godna uwagi zabytkowa fortyfikacja - reduta Solna. Wzdłuż kolejnych ulic docieramy do rzeki, po której przekroczeniu można zatrzymać się u źródeł solanki, stanowiącej niezwykłe bogactwo miejscowych uzdrowisk. Kontynuując wycieczkę skręcamy na ulicę Spacerową, która doprowadzi nas do kolejnego portu, w którym istnieje możliwość skorzystania z wycieczki wodolotem Delfin, pełnomorskim jachtem lub też statkiem spacerowym.

Idąc dalej szlakiem podążamy przez park zdrojowy. Gdy dojdziemy do Szańca Kamiennego schodzimy na plażę i zmierzamy w stronę Podczela. Aby dotrzeć do kolejnej miejscowości leżącej na czerwonym szlaku możemy skorzystać z komunikacji autobusowej.

Szlak zielony

Drugi ważny szlak turystyczny w Kołobrzegu - zielony jest stosunkowo krótki. Jego długość to 6 kilometrów. Nazywany jest on szlakiem im. Jana Frankowskiego, gdyż ta trasa powstała ku jego czci. Był on twórcą pierwszego przewodnika po mieście Kołobrzeg oraz inicjatorem otwarcia muzeum. Droga biegnie przez miejsca, którymi sam Frankowski niegdyś spacerował.

Początek szlaku zlokalizowany jest nieopodal fortu Ujście. Dalsza trasa kieruje nas na południe, przechodzimy przy przystani statków pasażerskich oraz budynku Kapitanatu Portu i wychodzimy na ulicę Towarową oraz Spacerową do parku. Dalej ulicą Solną. Tuż przed mostem znajdującym się na rzece skręcamy na lewo i podążamy aż do Bulwaru im. Marynarzy Okrętów Pogranicza. Mijając skrzyżowanie wchodzimy na ulicę Rzeczną, przy Muzeum Oręża Polskiego schodzimy na ulicę E. Gierczak. Szlak wiedzie przez Nową Bramę, ulicę Kamienną, Bogusława X, Krzywoustego w stronę Białogardu. Droga ta łączy się z inną znaną trasą – szlakiem Solnym i prowadzą razem aż do Budzistowa. Szlak zielony ma swój koniec przy zabytkowym kościele z XIII wieku.

Kościół św Jana

Kościół pw. Jana Chrzciciela w Budzistowie (Autor: JDavid, CC BY-SA 3.0)

Szlak solny

Kolejny, trzeci kołobrzeski szlak turystyczny to Szlak Solny. Spacer rozpoczynamy przy Baszcie Prochowej w Kołobrzegu, natomiast kończymy w Czaplinku, zlokalizowanym nad jeziorem Drawsko. Trasa ta oznakowana została kolorem czerwonym, przez miejscowość przechodzi jedynie krótki jej odcinek.

Jest to szlak o znaczeniu historycznym, gdyż podążamy trasą, którą niegdyś przewożona były sól przez kupców z kołobrzeskich warzelni do Wielkopolski. Droga prowadzi ulicami Dubois, Słowińców i Koszalińską, i dalej polnymi ścieżkami do Budzistowa. Jeśli chcemy spacerować tym szlakiem dalej musimy zwracać szczególną uwagę na oznakowania znajdujące się na drzewach.

Rzeka Parsęta

Widok na Parsętę w okolicach Karlina (Autor: Kluka, CC BY-SA 3.0)

Podczas wizyty w Kołobrzegu można także wybrać się na spacer szlakiem, który wiedzie przez krainę Parsęty. Wytyczona trasa ma długość aż 16 kilometrów więc na jej pokonanie należy zarezerwować sobie co najmniej 4,5 godziny. Prowadzi nas aż przez 6 miejscowości, a po drodze mijamy wiele wartych uwagi zabytków.

Kołobrzeg obfituje także w trasy przygotowane dla miłośników jazdy rowerowej. Szlaki rowerowe znajdują się w pięknej okolicy plaży oraz parku zdrojowego, a także w centrum miasta, w którym można niemal wszędzie w prosty sposób dostać się na ulubionym jednośladzie.