Zabytkowa latarnia morska

Zabytkowa latarnia morska jest jedną z większych atrakcji turystycznych Kołobrzegu i była też najważniejszym elementem murów obronnych Twierdzy Kołobrzeg. Położona nad brzegiem Bałtyku przyciąga każdego roku rzesze turystów. Początki latarni sięgają XVII wieku, kiedy w 1666 roku na szczycie wieży, zbudowanej na wzór latarni w Travemunde, zabłysło światło mające ułatwić statkom nawigację po wodach przybrzeżnych. Obsługą latarni zajmowała się tylko jedna osoba.

Historia latarni

Początkowo światło na latarni było zapalane tylko podczas zawijania statków do portu - prawdopodobnie z uwagi na oszczędności - latarnia zużywała 80 kg oleju rzepakowego rocznie. W kolejnych latach latarnie wielokrotnie przebudowywano a w 1899 roku budynek mierzył 25 metrów a jej zasięg wynosił 8 mil morskich. Dziesięć lat później przebudowano latarnię na ceglaną zmieniając równocześnie zasilanie latarni na gazowe - zmieniło to rodzaj światła na żółte i zwiększyło widoczność do 12 mil morskich.

Historyczne zdjęcie latarni w Kołobrzegu

Latarnia morska w Kołobrzegu przed 1909r (Autor: Nieznany, Public Domain)

W takim stanie latarnia dotrwała do końca II Wojny Światowej, kiedy wycofująca się armia niemiecka wysadziła budynek. Po zakończeniu działań wojenny przystąpiono do jej odbudowy - zmieniając też miejsce jej posadowienia na fundamentach fortecznych. Obecnie latarnia znajduje się na głównej platformie dawnej twierdzy. Do latarni dobudowano w 1975 roku taras widokowy przez co zyskała ona również funkcje turystyczne. Można z niej podziwiać widok na Morze Bałtyckie, kołobrzeski port czy zabudowania miasta.

Parametry techniczne

Obecnie w latarni znajduje się soczewka o średnicy 50 cm i dwa zestawy obrotowych reflektorów halogenowych. Na każdej z pięciu ścian znajdują się po dwie potężne żarówki o mocy 200W każda. Jest zasilana elektrycznie i pozwala na wygenerowanie światła widocznego na 16 mil morskich - około 30 kilometrów.

  • Wysokość wieży - 26 m,
  • Wysokość światła - 36 m n.p.m.,
  • Częstotliwość światła - 1 + 2 sekundy.

Atrakcja turystyczna

Latarnia w Kołobrzegu jest wpisana do rejestru zabytków oraz udostępniona do zwiedzania turystom. Poza widokami jakie rozciągają się ze szczytu latarni można tam także odpocząć i coś zjeść. Jedna z sal została zaadaptowana na tawernę. W podziemiach budynku mieści się też muzeum minerałów. Ustawionych jest kilkanaście szklanych witryn, za którymi można zobaczyć kilkaset kryształów i minerałów szlifowanych na całym świecie. Znajdziemy też salę poświęconą historii latarni oraz fortu Ujście oraz makietę prezentującą inne latarnie na terenie Polski.

Latarnia morska w Kołobrzegu

Latarnia morska w Kołobrzegu (Autor: Arkadiusz Zarzecki, CC BY-SA 3.0)

Latarnię można zwiedzać w godzinach 9:00 - 20:00. Cena biletów: dorośli - 2zł, dzieci - 1zł, do lat trzech bezpłatnie.