Kołobrzeg to nie tylko nadmorski ośrodek turystyczny - to również popularne i stare miasto portowe. Obecnie na port w Kołobrzegu składają się trzy osobne porty: port rybacki, przystań żeglugi oraz port Marynarki Wojennej. Port w Kołobrzegu umiejscowiony jest w ujścia rzeki Parsęty i sięga swymi początkami do IX wieku, kiedy to na tym terenie, powstał gród Kołobrzeski pełniący funkcje handlową i rybacką.
Historia portu
Na początku istnienia państwa polskiego port w Kołobrzegu stał się głównym portem kraju pierwszych Piastów, szczególnie ważnym w kontaktach ze Skandynawią. Potwierdzeniem ważności Kołobrzegu w tamtych czasach jest ustanowienie tu przez Bolesława Chrobrego w roku 1000 stolicy biskupiej dla całego Pomorza.
Dawniej porty decydowały o sile miasta i możliwościach jego rozwoju. Ponieważ transport towarów odbywał się drogą morską, umożliwiało to płynną wymianę towarów. Porty pełniły także funkcję obronną miasta i umożliwiały szybki i skuteczny atak na wrogów.
Przez lata port w Kołobrzegu przyczyniał się do gospodarczego rozwoju miasta. W latach trzydziestych dwudziestego wieku port był miejscem, gdzie zatrzymywały się jachty i żaglówki, odbywały się tam wtedy regaty i zawody żeglarskie. Obecnie pełni on wieloraką funkcję.
Port handlowy i wojenny
W basenach wojskowych stacjonują okręty Marynarki Wojennej. Podczas świąt państwowych można zwiedzić w porcie wojennym okręty i statki o charakterze militarnym. Ponadto port w Kołobrzegu jest jednym z największych ośrodków rybołówstwa morskiego naszym kraju, gdzie rocznie trafia tu 60% połowów bałtyckich.
Do portu handlowego dochodzą tory kolejowe i drogi dla samochodów ciężarowych, które są obsługiwane za pomocą specjalistycznych dźwigów. Kołobrzeski port pełni również rolę morskiego przejścia granicznego, z siedzibą oddziału celnego. Port w Kołobrzegu to również jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych miasta.
Można stąd bowiem wyruszyć na kilkugodzinny rejs statkiem wycieczkowym, bądź przyjrzeć się z bliska a nawet uczestniczyć w wyprawie kutrem rybackim na połów ryb. Każdego roku przybywają tu tłumnie turyści by z bliska przyjrzeć się zarówno okrętom Marynarki Wojennej, jak i kutrom rybackim lub udać się w rejs po Bałtyku statkiem wycieczkowym.