Nowe stare miasto

Wiosną 1945 roku w Kołobrzegu toczyły się walki pomiędzy wojskami polskimi i niemieckimi, w ich wyniku miasto zostało praktycznie w całości zniszczone. W miejsce zniszczonego Starego Miasta odbudowano zupełnie nową dzielnicę zwaną Nową Starówką. W tym miejsce nowo powstałe budynki zostały wkomponowane w stare, zachowane jeszcze budynki z dawniejszych czasów. Tworzy to naprawdę interesujący efekt.

Starówka w Kołobrzegu

Kamienice przy placu Ratuszowym w Kołobrzegu (Autor: H.Ciszewska-Czyż, CC BY-SA 3.0)

Starówka w Kołobrzegu

Stare miasto w Kołobrzegu charakteryzuje się zwartą zabudową oraz wąskimi uliczkami pomiędzy którymi stoją kamienice. Praktycznie nie ma tutaj otwartych przestrzeni a nad całością góruje monumentalna bazylika konkatedralna. Od rynku odchodzą uliczki przecinające się pod kątem prostym co było charakterystyczne dla średniowiecznej zabudowy.

Zwiedzając miasto warto wybrać się na spacer ulicą Dubois, która jest jedną z najstarszych uliczek Kołobrzegu. Jej łukowaty charakter sugeruje, że prowadziła ona wzdłuż dawnych murów obronnych miasta. Na samym końcu mieści się Baszta Prochowa zwana też Basztą Lontową - to jedyny zachowany z czasów średniowiecza obiekt będący częścią systemu obronnego miasta.

Kołobrzeski ratusz

Spacerując ulicą Ratuszową można dostać się na plac gdzie stoi wybudowany w latach 1829 - 32 budynek Ratusza (projektował go K. F. Schinkel). Co ciekawe jest on odbudowany z wykorzystaniem starych fragmentów i zachowaniem stylu neogotyckiego. Wyglądem przypomina średniowieczny zamek obronny, której pierwowzorem był gotycki ratusz wybudowany w 1380 roku. Był on siedzibą Rady Miasta i jego wizytówką - został jednak zniszczony w 1807 roku w czasie wojen napoleońskich.

Ratusz w Kołobrzegu

Ratusz w Kołobrzegu (Autor: Radosław Drożdżewski, CC BY-SA 3.0)

Obecnie ratusz jest siedzibą władz miasta, w budynku mieści się również Galeria Sztuki Współczesnej. Fragmenty starego ratusza znajdziemy na tyłach budynku, gdzie można podziwiać kamienną kolumnę oraz wyrzeźbioną głowę, której pogłaskanie ma przynosić szczęście. O godzinach 9:00, 15:00 i 18:00 z ratuszowej wierzy grany jest hejnał.

Inne zabytki

Zwiedzając starówkę warto też odwiedzić Muzeum Oręża Polskiego, które znajduje się na ulicy Emilii Gierczak. Mieści się ono w jedynej w pełni zachowanej gotyckiej kamienicy mieszczańskiej. W muzeum znajdziemy bogate zbiory broni i ubiorów wojskowych z różnych okresów historycznych. Ciekawym miejscem jest wystawa plenerowa, gdzie zgromadzone są samochody, samoloty oraz broń pancerna i artyleryjska.

Muzeum Oręża Polskiego - wystawa plenerowa

Ratusz w Kołobrzegu (Autor: Kapitel, Public Domain)

Podziwiając zabytki na starówce warto zwrócić też uwagę na budynek Poczty Polskiej pochodzący z 1884 roku położony przy skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Dworcowej. Zbudowany podobnie jak ratusz w stylu neogotyckim. Ciekawostką są siedzące na gzymsach krasnale, które doskonale komponują się z innymi detalami tego budynku.

Starówka w Kołobrzegu to stare zabytkowe budowle, przepiękna monstrualna katedra, oraz urokliwe wąskie uliczki. Spacer po starówce urozmaicają liczne stragany z pamiątkami, sklepiki oraz kameralne kawiarenki, gdzie można się zatrzymać i w spokoju podziwiać wyjątkowy charakter tego miejsca.