Kołobrzeg posiada niezwykle bogate dziedzictwo kulturowe. Jest to jedno z najstarszych miast na Pomorzu Środkowym. Miejsce to kształtowane jest przez mieszkańców od kilkunastu stuleci, przez co zyskuje niepowtarzalny charakter. Zniszczenia wywołane przez II wojnę światową oraz brak poszanowania dla dziedzictwa kulturowego po zakończeniu działań wojennych znacznie uszczupliły zasoby historyczne miasta.
Pomimo tego podczas spaceru miejskimi ulicami nadal mamy możliwość podziwiania wyraźnych śladów historycznego bogactwa tej miejscowości. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, z tego jak wyjątkowe są miejsca, obok których przechodzą w Kołobrzegu.
Wśród obiektów noszących miano zabytków w Kołobrzegu znajdują się:
- 333 domy mieszkalne,
- 25 obiektów przemysłowych,
- 9 budynków sakralnych,
- 3 obiekty infrastruktury drogowej,
- 69 budynków użyteczności publicznej,
- 10 ruin.
Wśród najważniejszych zabytków miasta Kołobrzeg znajduje się między innymi Bazylika Mariacka, której budowa rozpoczęła się około 1300 roku. Miała pełnić funkcje parafialnego kościoła w nowym mieście. Obecny wygląd bazyliki ukształtował się już w XV wieku. Rozmiar kościoła oraz przepych we wnętrzu stanowiły element ambicji bogatego hanzeatyckiego miasta, którym Kołobrzeg był w czasach średniowiecza.
Kolejnym ważnym elementem na historycznej mapie Kołobrzegu jest Baszta Prochowa. Stanowiła ona fragment murów obronnych twierdzy Kołobrzeg w okresie średniowiecza. W XIV oraz XV wieku miejscowość otoczono murami obronnymi o obwodzie 1570 metrów. Baszta powstała w XV wieku, nazywana była wówczas Lontową. Obecnie stanowi ona jedyny zachowany fragment fortyfikacji.
Na obszarze dzisiejszego kołobrzeskiego Portu Jachtowego znajdowała się dawniej tzw. Reduta Bagienna. Celem jej powstania była obrona portu. Wybudowano ją w latach 1770 - 1774 na północnym cyplu Wyspy Solnej. Nadano jej kształt pięcioboku, zaś dokoła znajdował się wał ziemny oraz fosa. U trzonu reduty zlokalizowane były 4 schrony, natomiast od strony miasta znajdował się most zwodzony.
Pałac Braunschweigów jest kolejnym istotnym elementem historycznym w Kołobrzegu. Budynek ten stanowi idealny obraz eleganckiej rezydencji mieszczańskiej. Powstał na początku XIX wieku. Charakteryzuje go bardzo bogaty wystrój. Na dzień dzisiejszy mieści się tutaj Muzeum Oręża Polskiego - oddziału historii miasta.
Wymieniając zabytki nie można zapomnieć także o budynku Ratusza znajdującym się na starym mieście. Jego budowa rozpoczęła się w 1829 roku. Całość utrzymana została w stylu neogotyckim. Autorem projektu jest słynny architekt Karol Fryderyk Schinkla. Budynek wybudowany został w miejscu ratusza, który powstał w tutaj w XIV wieku. Zachowano północny narożnik budynku z granitowymi kolumnami oraz piwnice ze sklepieniami. W ratuszu znajdują się Galeria Sztuki Współczesnej, Sala Koncertowa oraz kawiarnia usytuowana w podziemiach.
Kołobrzeg to miasto, które wielokrotnie zapisywało się na kartach historii. Skutkuje to tym, że możemy znaleźć tu liczne punkty, które dają nam niezwykłe świadectwo minionych czasów i pozwalają je lepiej poznać i zrozumieć. Spędzając czas w Kołobrzegu warto zwrócić uwagę choć na część tych wspaniałych reliktów dawnych epok.